VINTAGE CORNER: La Culture Physique

Żeby nie było, że interesują nas tylko amerykańscy chłopcy i ich wojskowe maszyny. Oto przykład kutlurystycznej estetyki z okresu międzywojnia* prosto z Francji. La Culture Physique powołany został do życia jako miesięcznik już u schyłku XIX wieku (prezentowany zeszyt z 1927 roku nosi dumny numer 444) i w tej formie przetrwał niemal do lat 60 wieku XX. Przyświecała mu idea krzewieniu zasady ‚krzepkie ciało – zdrowy duch’, czy jakoś tak.

Skutki uboczne – jak widać powyżej. Tę konkretną okładkę ozdabia swym wyrzeźbionym ciałem niejaki André Rolet (rocznik 1901), ówczesny mistrz z krajowym rekordem w podnoszeniu ciężarów w wadze półciężkiej, a w 1935 – atletyczny Mister Francji. Jeszcze dwa lata później La Culture Physique kosztowała już nie dwa, a pięćdziesiąt franków, a z młodzieńczości André zostało mniej więcej tyle.

* dla Młodszych Czytelników: przez ‚międzywojnie’ rozumiemy staromodnie okres przypadający pomiędzy wojnami światowymi – pierwszą i drugą, czyli dwudziestolecie 1918-1939.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: